Upoznajte se sa svojim vrijednostima - abeceda dijabetesa
Svatko želi znati što više o svojoj bolesti, zato ovdje pronađite osnovne informacije o dijabetesu i vrijednostima bitnima za njegovo upravljanje.
Svatko želi znati što više o svojoj bolesti, zato ovdje pronađite osnovne informacije o dijabetesu i vrijednostima bitnima za njegovo upravljanje.
Poznavanje vlastitih vrijednosti važan je dio liječenja dijabetesa i razumijevanja Vaših simptoma dijabetesa. Iako Vam je vjerojatno dnevna razina šećera u krvi prva pala na pamet, postoje i druge vrijednosti s kojima biste se trebali upoznati, a koje se ponekad nazivaju abecedom dijabetesa. Praćenje tih važnih zdravstvenih vrijednosti može pomoći u smanjenju rizika od ozbiljnih komplikacija. Te su vrijednosti sljedeće:
● HbA1c (A1c)
● krvni tlak
● kolesterol.
U nastavku Vam donosimo koristan pregled toga koje su vrijednosti najvažnije, koje bi trebale biti Vaše vrijednosti i što te vrijednosti znače u okviru Vašeg plana liječenja.
Svakodnevna provjera razine šećera u krvi može Vam pomoći da vidite koliko dobro kontrolirate svoj dijabetes, što može smanjiti rizik od razvoja ozbiljnijih zdravstvenih problema. To Vam također može pokazati što kod Vas uzrokuje porast ili pad razine šećera u krvi svaki dan. Na primjer, možete primijetiti da se razina šećera smanjuje kada ste aktivniji ili se povećava kada jedete određenu hranu ili ste pod stresom.
Da biste provjerili svoju razinu šećera u krvi i dobili točno očitanje, morate upotrijebiti aparat za mjerenje glukoze u krvi.
Nakon mjerenja možete usporediti svoje vrijednosti sa sljedećim ciljnim razinama šećera u krvi:
● prije obroka: od 4,4 do 7,2
● dva sata nakon obroka: manje od 10,0.
Imajte na umu da Vaš zdravstveni tim može imati i personalizirane ciljne vrijednosti koje želi da ispunite, stoga je važno da porazgovarate sa svojim liječnikom kako biste dobili vrijednosti specifične za Vas.
Ako se pitate što je HbA1c, evo jednostavnog objašnjenja: HbA1c odražava Vašu prosječnu razinu šećera u krvi tijekom protekla 2 do 3 mjeseca. Vaša razina hemoglobina HbA1c, koja se još naziva i razina hemoglobina A1c, može se odrediti s pomoću testa HbA1c.
Liječnik za taj test može upotrijebiti i druge nazive kao što su:
● test glikiranog hemoglobina
● test glikoziliranog hemoglobina
● test hemoglobina A1c
● test HbA1c.
Evo nekoliko važnih stvari koje morate znati o svom hemoglobinu HbA1c:
● Razina hemoglobina HbA1c treba se provjeravati 2 do 4 puta godišnje pomoću testa HbA1c.
● Ako se Vaša terapija promijeni ili je Vaša vrijednost veća od ciljne, možda ćete morati češće kontrolirati razinu hemoglobina HbA1c.
● Za većinu odraslih osoba s dijabetesom ciljna vrijednost za hemoglobin HbA1c iznosi 7 % ili manje, što odgovara procijenjenoj prosječnoj razini šećera u krvi od 8,6 mmol/L.
Jedini način dobivanja potpune slike o Vašoj regulaciji šećera u krvi jest pregled vrijednosti svakodnevnih samokontrola zajedno s redovitim testiranjem hemoglobina HbA1c i bliskom suradnjom sa zdravstvenim timom radi tumačenja rezultata. Saznajte više o izračunu Vaše vrijednosti hemoglobina HbA1c.
Vjerojatno Vam je krvni tlak izmjeren pri liječničkom posjetu, ali možda ne znate što se pritom zapravo mjeri. Kada Vam liječnik mjeri krvni tlak, on mjeri vrijednosti koje predstavljaju silu kojom se krv pumpa kroz Vaše arterije kada Vam srce kuca, i to u sljedećem obliku:
● Gornji broj pokazuje sistolički tlak (kada Vam srce kuca).
● Donji broj pokazuje dijastolički tlak (kada se srce odmara).
Osobe s dijabetesom imaju dvostruko veću šansu razviti visoki krvni tlak, koji može povećati rizik od srčanih bolesti i moždanog udara ako se ne liječi. Općenito bi ciljna vrijednost krvnog tlaka trebala iznositi 120/80 mmHG ili manje. Međutim, ako ste odrasla osoba koja pati od dijabetesa, liječnik Vam može preporučiti da ciljate na vrijednost manju od 140/90 mmHG. Razgovarajte sa svojim liječnikom ili zdravstvenim timom o personaliziranim ciljevima za krvni tlak.
Osim na mjerenju krvnog tlaka, možda ste bili i na mjerenju kolesterola (koje se još naziva i lipidogram ili lipidni profil), kojim se mjeri količina četiriju vrsta masnoća u krvi.
● Ukupni kolesterol: ukupna količina kolesterola u krvi.
● Loš kolesterol (LDL): previše lipoproteina niske gustoće može se nakupiti i smanjiti ili blokirati protok krvi u arterijama.
● Dobar kolesterol (HDL): lipoproteini visoke gustoće pomažu ukloniti loš kolesterol iz arterija kako bi krv mogla teći.
● Trigliceridi: drugi oblik masnoće koji može povećati rizik od bolesti srca. Kao i visoki krvni tlak, visoki kolesterol još je jedan čimbenik rizika za srčane bolesti na koji dijabetičari trebaju pripaziti.
Poznato je da dijabetes može utjecati na razinu kolesterola. Čak i ako pravilno regulirate razinu šećera u krvi, možete imati smanjenu razinu dobrog kolesterola i povišenu razinu lošeg kolesterola.
Evo na što trebate paziti kada je riječ o razini kolesterola:
● Ukupna razina kolesterola treba biti manja od 11,1 mmol/L.
● Razina lošeg kolesterola (LDL) treba biti manja od 5,6 mmol/L.
● Razina dobrog kolesterola (HDL) treba biti 2,2 mol/L ili veća.
Sada kada znate svoje vrijednosti za dijabetes, ovi savjeti mogu Vam pomoći da poduzmete sljedeće korake u donošenju informiranih odluka o svojem zdravlju:
● Spremite svoje vrijednosti za dijabetes na jednom mjestu (primjerice u aplikaciji na mobitelu ili u svom dnevniku).
● Razgovarajte sa svojim zdravstvenim timom o svojim personaliziranim vrijednostima i ciljnim vrijednostima te zajedno radite na njihovu ispunjenju.
● Stvorite zdrave navike koje će učiniti razliku tako da slijedite plan liječenja, hranite se zdravo i budete aktivniji.
● Okružite se ljudima koji će Vam pružiti podršku i koji su posvećeni Vašem uspjehu. Oni Vam mogu pomoći da ostanete motivirani dok radite na ostvarenju svojih ciljeva.
1. ElSayed NA, Aleppo G, Aroda VR, et al. 6. Glycemic Targets: Standards of Care in Diabetes—2023 (Glikemijski ciljevi: Standardi skrbi u liječenju dijabetesa – 2023.).
Diabetes Care. 2022.;46(Dodatak_1):S97–S110. doi: 10.2337/dc23-S006
2. Johns Hopkins Medicine https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/diabetes… Pristupljeno 1. srpnja 2023.
3. American Heart Association https://www.knowdiabetesbyheart.org/articles/know-your-numbers-lower-yo… Pristupljeno 1. srpnja 2023.
4. Salanitro AH, Roumie CL. Blood pressure management in patients with diabetes (Kontrola krvnog tlaka u bolesnika s dijabetesom). Clinical Diabetes.
2010.;28(3):107–114. doi: 10.2337/diaclin.28.3.107
5. Cleveland Clinic https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11918-cholesterol-high-c… Pristupljeno 1. srpnja 2023.
6. Medical News Today
7. https://www.medicalnewstoday.com/articles/315900#recommended-levels Pristupljeno 1. srpnja 2023.