Mjerenje šećera na alternativnim mjestima
Možete li izmjeriti šećer bilo gdje drugdje na tijelu osim na jagodicama? Saznajte kako i kada je prikladno koristiti alternativna mjesta za mjerenje.
Možete li izmjeriti šećer bilo gdje drugdje na tijelu osim na jagodicama? Saznajte kako i kada je prikladno koristiti alternativna mjesta za mjerenje.
Ako svaki dan ubodom u prst mjerite razinu glukoze u krvi, vjerojatno ćete početi osjećati bolove u jagodici prsta. Nakon nekog vremena mogli biste se zapitati gdje možete izmjeriti šećer u krvi osim na prstima, je li mjerenje na alternativnim mjestima (AST) održiva opcija za zaustavljanje bolova i možete li na taj način isto precizno izmjeriti razinu glukoze u krvi. Budući da alternativna mjesta mjerenja imaju manje živaca nego jagodica prsta, mjerenje na drugim mjestima moglo bi biti ugodnije.
Neki aparati za mjerenje glukoze u krvi omogućuju uporabu uzorka krvi s drugih mjesta na tijelu za mjerenje. Poznavanje najprikladnijih vremena kada se mjerenje može izvršiti na alternativnim mjestima nužno je za precizno praćenje glukoze u krvi. U nastavku Vam donosimo savjete kako možete sigurno mjeriti šećer u krvi na alternativnim mjestima.
Prije mjerenja provjerite može li se Vaš aparat za mjerenje glukoze u krvi upotrebljavati na alternativnim mjestima.
Alternativna mjesta za mjerenje glukoze u krvi su, među ostalim:
● dlan
● podlaktica
● nadlaktica.
Mjerenjem na tim mjestima možete izbjeći ubod prsta, ali budite pažljivi i imajte na umu kada se krv smije, a kada ne smije testirati na tim alternativnim mjestima mjerenja. Savjetujte se sa svojim liječnikom kako biste bili sigurni da je mjerenje na alternativnim mjestima sigurno za Vas.
O mjerenju na alternativnim mjestima trebali biste razmišljati samo kada Vam je razina glukoze
u krvi stabilna, primjerice:
● neposredno prije obroka
● dok postite
● blizu vremena za spavanje.
Ako Vam se razina šećera u krvi mijenja, uvijek pratite razinu glukoze mjerenjem u uzorku krvi iz
jagodice prsta. To uključuje:
● nakon obroka – kada razina glukoze u krvi brzo raste
● nakon vježbanja
● kad god mislite da Vam je razina glukoze u krvi niska ili se snižava.
Ako se pitate možete li izmjeriti razinu glukoze u krvi na ruci ili drugim mjestima mjerenja razine šećera u krvi, važno je da zapamtite sljedeće:
● Savjetujte se sa svojim liječnikom prije nego što odlučite mjeriti glukozu u krvi na drugim
mjestima, a ne na jagodici prsta.
● Nikada nemojte zanemariti simptome niske ili visoke razine glukoze u krvi.
● Ako rezultati mjerenja glukoze u krvi ne odgovaraju onome kako se osjećate, potvrdite ih
uzimanjem krvi iz jagodice prsta. Ako ti rezultati i dalje ne odražavaju ono što se događa
s Vašim tijelom, obratite se svom liječniku.
Uvijek se savjetujte sa svojim liječnikom kako biste saznali smijete li testirati krv na alternativnim mjestima mjerenja. Kako biste ublažili bilo kakvu nelagodu zbog uboda prsta, izvodite mjerenje na alternativnim mjestima tijekom razdoblja stabilne razine glukoze, obratite pozornost na simptome niske ili visoke razine glukoze u krvi i, kao što smo već spomenuli, uvijek se savjetujte sa svojim liječnikom te ga redovito informirajte.
Bez obzira na to provjeravate li razinu glukoze mjerenjem šećera u krvi na alternativnim mjestima ili ubodom prsta, prilikom provođenja dotičnih aktivnosti može Vam pomoći lancetar Accu-Chek® Softclix, jedini lancetar s bubnjem koji radi sa samo jednim klikom.
1. Helen Thomson. Fingertips and forehead are most sensitive to pain (Jagodica prsta i čelo najosjetljiviji su na bolove). New Scientist. Pristupljeno 25. siječnja 2024. https://www.newscientist.com/article/dn25688-fingertips-and-forehead-ar… 2. Anitha Pavithran A, Ramamoorthy L, Bs S, Murugesan R, Mj K. Comparison of Fingertip vs Palm Site Sampling on Pain Perception, and Variation in Capillary Blood Glucose Level among Patients with Diabetes Mellitus (Usporedba uzimanja uzorka krvi iz jagodice prsta i dlana s obzirom na percepciju bolova i varijacije u razini glukoze u kapilarnoj krvi među bolesnicima sa šećernom bolešću). J Caring Sci. 2020.;9(4): 182–187. doi: 10.34172/jcs.2020.028 3. Bina DM, Anderson RL, Johnson ML, Bergenstal RM, Kendall DM. Clinical Impact of Prandial State, Exercise, and Site Preparation on the Equivalence of Alternative-Site Blood Glucose Testing (Klinički utjecaj prandijalnog stanja, tjelovježbe i pripreme mjesta mjerenja na ekvivalenciju mjerenja glukoze u krvi na alternativnim mjestima). Diabetes Care. 2003.;26(4):981–985. doi: 10.2337/diacare.26.4.981 4. Jungheim K, Koschinsky T. Glucose Monitoring at the Arm: Risky delays of hypoglycemia and hyperglycemia detection (Praćenje glukoze na ruci: Rizično odgađanje otkrivanja hipoglikemije i hiperglikemije). Diabetes Care. 2002.;25(6):956–960. doi: 10.2337/diacare.25.6.956